Urządzenia przemysłowe, które warto posiadać w firmie

Rodzajów urządzeń przemysłowych jest tak wiele, że trudno wymienić je wszystkie. Definicja mówi nam, że nie jest to tylko sprzęt bezpośrednio wykorzystywany przy produkcji, lecz każde urządzenie techniczne. Tego określenia możemy używać zarówno w stosunku do silników oraz regulujących ich prędkość falowników, jak i pomp przemysłowych. Warto wiedzieć więcej na temat każdego z tych urządzeń, aby lepiej znać ich działanie oraz zastosowanie.

Zastosowania silników prądu stałego

Działające na różne napięcia silniki prądu stałego szybko zamieniają energię elektryczną na mechaniczną. Istotną kwestią podczas wybierania sprzętu jest fakt, że oferujące go firmy często dokonują modyfikacji na życzenie klienta. Dzięki temu można dostosować urządzenie do wymagań konkretnej branży oraz firmy.

Istnieją różne rodzaje silników na prąd stały – m.in. szeregowy i bocznikowy. Ten drugi jest przydatny w kompresorach, obrabiarkach oraz pompach, a jego konstrukcja charakteryzuje się równoległym połączeniem uzwojeń stojana i wirnika. W zależności od rodzaju zasilania zmienia się zastosowanie silników szeregowych. Modele na prąd stały można znaleźć w trakcji elektrycznej tramwajów oraz lokomotyw, a silniki szeregowe zasilane prądem przemiennym trafiają do elektronarzędzi, używanych nie tylko w fabrykach, ale również domowych warsztatach. Silnik szeregowo-bocznikowy stanowi połączenie obydwu rodzajów. Zazwyczaj jest to urządzenie dużej mocy, które przydaje się w dużych zakładach jako napęd dźwigów, pras i walcarek.

Regulacja prędkości za pomocą falowników

Jedno z niezbędników wyposażenia firm stanowią falowniki, które są używane np. w fotowoltaice. Urządzenia te zamieniają prąd stały na przemienny. Zastosowanie falowników jest bardzo szerokie – przede wszystkim znajdziemy je w elektronicznych przetwornicach częstotliwości, w których stanowią najbardziej wydajny sposób na regulację prędkości obrotowej indukcyjnych silników klatkowych.

Najtańsze urządzenia przemysłowe tego typu kosztują kilkaset złotych i są to z reguły modele jednofazowe. Za najdroższe falowniki trójfazowe można zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cena zależy od zakresu mocy silników, którymi urządzenie ma sterować. Istotna jest także możliwość wyboru metody działania. W najprostszych modelach znajdziemy tylko tryb skalarny U/f, a w bardziej skomplikowanych – wektorowe sterowanie silnikiem typu SVC, czyli bez sprzężenia zwrotnego.

Pompa dobrana do warunków pracy

Wyżej wymienione urządzenia przemysłowe były bezpośrednio związane z zamianą jednej formy energii lub prądu na drugą. W przeciwieństwie do nich pompy przemysłowe mają inne zadanie – jak najszybciej przetransportować dane medium z miejsca na miejsce. W różniących się od siebie branżach znajdziemy odmienne pompy przemysłowe, co wynika z tego, że niektóre płyny są transportowane w szczególnych warunkach. Istotne jest nie tylko ciśnienie, ale także temperatura, lepkość medium oraz odporność sprzętu – np. na substancje chemiczne.

Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie przemysłu bez urządzeń tych trzech rodzajów – zarówno silniki prądu stałego, jak i falowniki oraz pompy pełnią kluczową rolę w procesie produkcji. Grono urządzeń przemysłowych poszerzają również m.in. softstarty ograniczające ryzyko przeciążenia sieci podczas rozruchu, a także styczniki czy napędy tyrystorowe, współpracujące z silnikami budowy blaszanej lub monolitycznej.