Czym jest przezwajanie silników?

Nawet najlepszy silnik z czasem się niszczy. Gdy urządzenie zaczyna szwankować, fabryka – lub inny zakład – staje przed decyzją kupna nowego sprzętu. Często nie warto tego robić, ponieważ można jeszcze zregenerować stary silnik elektryczny za pomocą przezwajania. To dużo tańsza metoda, a jej wykorzystanie przez doświadczoną firmę zajmuje od jednego dnia aż po kilka tygodni, w zależności od rodzaju naprawianego sprzętu. Na czym polega przezwajanie silników elektrycznych i jakie są jego zalety?

Istota przezwajania

Inną nazwą tego procesu jest przewijanie. Wykonywanie tej czynności polega na dokładnym odwzorowaniu uzwojeń, jakie zamontowano w nowym silniku, ponieważ stare zużyły się podczas eksploatacji. Przepalenie przewodów, którymi biegnie prąd, oznacza konieczność ich wymiany. Powinno się więc zacząć od demontażu silnika oraz całego uzwojenia. Po zamontowaniu nowych – odpowiednio dobranych – przewodów, należy użyć materiałów elektroizolacyjnych, które są niezbędne do zabezpieczenia urządzenia.

Mniejsze silniki elektryczne demontuje się ręcznie, większe wymagają specjalistycznego sprzętu. Należy odkręcić przewietrznik wraz z osłoną, a także wszelkie mocowania, wirnik i tarcze napędowe. Przeważnie uzwojenie stanowi drut miedziany, oplatający miejsce wewnątrz stojana silnika. Ponieważ ciężko określić obszar przepalenia, trzeba zdjąć cały przewód. Przy doborze nowego uzwojenia powinno się wziąć pod uwagę zarówno grubość, jak i długość drutu. Wartości często podane są w katalogach, ale jeśli nie mamy ich pod ręką, możemy poradzić sobie w inny sposób. Trzeba ręcznie zmierzyć długość i grubość uzwojenia, korzystając z mikrometru.

Zalety regenerowania silnika elektrycznego

Jak już wspomnieliśmy, dzięki przezwajaniu można całkowicie zregenerować silnik elektryczny – stanie się wydajny jak nowy. Wpływa to korzystnie na moc, a co za tym idzie, również na wyniki firmy, która korzysta z odnowionego sprzętu. Niestety w przypadku oddania silnika do regeneracji przestój w pracy jest koniecznością, chyba że przedsiębiorstwo posiada zamiennik. W innym wypadku na przezwajanie warto zdecydować się jedynie, gdy firmę stać na przerwę w pracy.

Silniki jak nowe – czego jeszcze im potrzeba?

Proces przezwajania jest kończony ponownym montażem silnika oraz zabezpieczeniem styków, uszczelnień i łożysk. Na koniec należy przeprowadzić szczegółowe testy urządzenia. Po przezwajaniu silniki elektryczne są dokładnie lakierowane – nawet kilka razy. Suszenie sprzętu trwa od sześciu godzin do dwóch dni.

Cena przezwajania zależy od stanu technicznego silnika. Do oszacowania sumy pieniędzy wydanych na naprawę niezbędne jest rozłożenie całego urządzenia na części i zbadanie stanu każdego elementu. Z tego powodu trudno ocenić koszt regeneracji, zanim profesjonalna firma nie dostanie naszego sprzętu. Brak znajomości dokładnej sumy nie ułatwia decyzji o przezwajaniu, mimo to warto się na nią zdecydować. Jeśli silnik elektryczny nie jest całkowicie zniszczony, to prawdopodobnie jego regeneracja i tak będzie tańsza niż kupno nowego egzemplarza. Przezwajanie w żadnym wypadku nie doprowadzi do pogorszenia stanu silnika – to dość często spotykany pogląd, który jednak jest całkowicie błędny.